Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Med in čebelarstvo
Naravni čebelji med
- Koristen za zdravje
- Vsebuje vec kot 180 snovi potrebnih za normalni razvoj in delovanje organizma
- Unikatna hrana iz narave
- Nadomestuje vse pomanjkljivosti v prehrani
- Elixir dolgoživosti
- Med je edina prehranska snov, ki se nikoli ne pokvari.
Nasi stacionarni čebelnjaki:
- Ruševo, Obcina Čaglin Sovsko jezero
- Dubovik, Obcina Podcrkavlje Dilj
- Kosna, Obcina Dvor, Banovina
Kraji, kjer se premaknemo na čebelje paše:
- AKACIJEV MED, GOZDNI MED-MEDLJIKOVAC: Dilj, Čaglin, Ruševo, Dubovik, Sapna
- AMORFNI MED, CVETLIČNI MED, REPA MED: Posavina, Lonjsko polje
- SONČNIČEV MED, LIPOV MED: Slavonija – Vladislavci, Kuševac, Ilok
- TRAVNIŠKI MED, NAVADNI ŠETRAJ: Baranja-Kopački rit, Stara Drava
- KOSTANJEV MED, GOZDNI: Dvor na Uni-Banovina-Kosna
- VRESJE, ŽAJBELJ, TRAVNIK: Benkovac, Otočac
Obojestranska korist – čebele in rastline
Ob jemanju nektarja in cvetnega prahu, skupaj ali ločeno, čebele oprašujejo rastlino. Insekti, med katerimi so tudi čebele, oprašujejo približno 80% rastlin na Zemlji. V nekaterih državah kmetje in sadjarji spodbujajo čebelarje k postavitvi čebeljih družin v bližini njihovih kultur, sadovnjakov ali vinogradov. Pridelek jabolk, hrušk in sliv je na primer odvisen do 90% od uspešnega opraševanja čebel. V klimatskem smislu obstajajo zelo jasne razlike med kontinentalnim in primorskim področjem Hrvaške, ki pogojijo naravno razširjenost rastlinskih vrst. V kontinentalnem podnebju se lahko razlikujejo rastlinske vrste nižinskega in gorskega območja, v primorskem podnebju pa mediteranske in submediteranske regije.
Na količino izločenega nektarja vplivajo klimatski pogoji (temperatura, vlaga, veter), geografski položaj (nadmorska višina) in pri kultiviranih rastlinah tudi čas setve. Koledar cvetenja je v čebelarstvu izjemno pomemben, saj lahko čebelarji s poznavanjem obdobja cvetenja čim večjega števila medonosnih vrst in predvsem območja, na katerem imajo panje, pravočasno pripravijo (okrepijo) čebelje družine za prihajajočo pašo na stacionarnem čebelarskem območju in zlasti pri selitvi panjev. Poleg tega velja omeniti, da čebele iščejo hrano v razdalji več kot 5 km, vendar so najbolj učinkovite pri zbiranju nektarja in cvetnega prahu (v ekonomskem smislu), če obstaja veliko število medonosnih vrst v območju do 2 km od panjev.
Osnova za proizvodnjo večjih količin nektarja je bogata paša, ki mora biti čim bližje čebeljim panjem. Čebele na nekem območju najbolj obiskujejo cvetove tistih rastlin, ki jih je več in ki dajejo boljši nektar v nekem obdobju cvetenja, pa tudi cvetove drugih rastlin. Za proizvodnjo 1 kg medu morajo čebele v povprečju opraviti med 100.000 in 150.000 posameznih letov. (Gospodarski list)
Medovite rastline celinskega območja
Na različnih habitatih celinske Hrvaške z vidika medovitih rastlin, ki v določenem času prevladujejo, se razlikujejo naslednje čebelje paše: akacijeve, kostanjeve, lipove, paše amorfe, paše oljne ogrščice, paše nizinskih travnikov, paše gorskih travnikov, paše sončnic in druge. Glavna paša se začne, ko okoli čebelnjaka začnejo cveteti medovite rastline, ki rastejo na večjih površinah. Pri nas se največji delež paš pojavlja med majem in junijem.
- Akacija
- Pitomi kostanj
- Lipa
- Amorfa
- Oljna ogrščica
- Detelja, lucerna, grahorica
- Sončnica
- Facelija
- Leska
- Regrat
- Gozdna paša
- Sadje
- Ajd
- Menta
Medovite rastline sredozemskega območja
- Rozmarin
- Mandelj
- Sivka
- Obmorski resjek
- Žajbelj
- Trnova
- Planinska travnik